Depresja w codziennym życiu

Depresja objawia się długotrwałym  pogorszeniem nastroju. Występuje bardzo często, a osoby chore nie zawsze szukają fachowej pomocy.

Jakie są objawy depresji?

Depresja rozwija się powoli, stopniowo. Głównymi jej objawami są zaburzenia psychiczne, ale może dotyczyć również wykonywania czynności codziennych. Osoba chora, często zaniedbuje najbliższych, pracę, dom, czy szkołę. Głównymi objawami są:

 • długotrwałe uczucie smutku,
 • obniżenie nastroju,
 • poczucie obojętności,
 • brak chęci do podjęcia działania,
 • niska samoocena,
 • zaburzenia snu, bezsenność,
 • obniżenie apetytu,
 • problemy z podejmowaniem decyzji,
 • brak motywacji,
 • uczucie beznadziejności,
 • mogą pojawić się myśli samobójcze.

Objawy mogą być mocniej lub mniej nasilone. Ważne jest aby jak najszybciej je zauważyć i zacząć działać. Depresję można wyleczyć odpowiednio dobranymi środkami farmakologicznymi, a także przy pomocy psychoterapii.

Przyczyny depresji

Przyczyn jest bardzo wiele. Najczęściej można podzielić je na przyczyny biologiczne i psychologiczne.

Przyczyny biologiczne związane są z nieprawidłowym działaniem ośrodkowego układu nerwowego. Na ich podstawie tworzone są leki na depresję.

Przyczyny psychologiczne mogą być różne. Od braku wiary siebie i negatywnego sposobu myślenia, aż po izolacje, stawianie sobie zbyt wielkich wymagań, czy znęcanie się (psychiczne lub fizyczne).

Leczenie

Leczeniem depresji zajmuje się lekarz psychiatra. Dobiera on odpowiednią terapię w zależności od potrzeb pacjenta. Należy zwrócić uwagę, że pacjent powinien systematycznie i dokładnie według zaleceń przyjmować leki , gdyż przy niezastosowaniu się do dawkowania wyznaczonego przez lekarza, terapia może okazać się nieskuteczna. Oprócz środków farmakologicznych, dobrze jest zastosować psychoterapię, której zadaniem jest wykształcenie pozytywnych relacji u osoby chorej, poprzez zanalizowanie jej problemu.

Istotną kwestię odgrywa również edukacja. Lekarz powinien poinformować pacjenta  o przebiegu choroby, możliwościach leczenia i czasie, który potrzebny jest do wyzdrowienia. Należy zaznaczyć, że raz wyleczona depresja może powrócić po pewnym czasie.

Dobrym sposobem na pozbycie się choroby jest aktywność fizyczna. Przy wykonywaniu ćwiczeń, nasz organizm samoistnie wytwarza endorfiny – hormony szczęścia, które powodują, że znajdujemy w sobie duże pokłady siły i zadowolenia. Pozytywne naładowanie po wysiłku fizycznym korzystnie wpływa na osoby chore na depresje, jednakże bardzo trudno jest taką osobę namówić do wykonywania wysiłku fizycznego, gdyż zwykle brakuje jej motywacji.

Czasami stosuje się także leczenie światłem, tzw. fototerapię. Należy pamiętać, że nawet zwykłe wyjście z domu dodaje nam energii. Spowodowane jest to działaniem promieni słonecznych. Dlatego często problemy z depresją dotykają osoby w okresie jesienno-zimowym, kiedy brakuje słońca.

Istotnym elementem terapii jest wsparcie osób bliskich. Poprzez ich zaangażowanie i włączenie się do leczenia można wiele zdziałać. Osobie chorej łatwiej jest podjąć aktywność fizyczną, czy wyjść z domu w towarzystwie kogoś kogo zna. Ważne jest, aby zbyt mocno nie naciskać na osobę chorą, ponieważ możemy osiągnąć skutek odwrotny do zamierzonego.

Kto częściej zapada na depresję?

Statystycznie częściej chorują kobiety.Przyczyną może być menopauza, okres poporodowy, czy zaburzenia biochemii w mózgu (która jest odpowiedzialna za samopoczucie). Jednakże kobiety szukają pomocy dla siebie, nie wstydzą się podjąć działanie i pójść do lekarza, dlatego ich szansa na wyleczenie jest duża. Z kolei mężczyźni chorują rzadziej, jednak ignorują objawy i nie sięgają po fachową pomoc.

Next Post

Nogi do stołów - jak je dobrać? Na co uważać?

pon Sty 6 , 2020
Stół jest najbardziej niezbędnym i powszechnym tematem, który powinien być obecny we wnętrzu każdego domu. Wszędzie jest stół, w kuchni i pokoju dziecinnym, w salonie […]

Zobacz także